в-к Борба - Велико Тьрново 15 май 1980 г.
Денчо Куцаров
Спомен за едно начало

Из историята на кинообслужването в Драганово
С първото кино в с. Драганово се запознах по твърде странен начин. Бях още малък, когато баща ми реши да заведе цялото ни четиричленно семейство в киното на Христо Акиванов. По това време то се помещаваше в мелница "Щирков". В селото ни електричеството беше непознато, а тук блестяха няколко електрически крушки, нещо невиждано... За киносалон се ползваше мелничното помeщение...
Хр.Акиванов За първите дни на драгановското кино разказва в спомените си покойният сега Христо Акиванов - самоук техник.
"Чудото" на двадесетия век се появява в Драганово през лятото на 1919 г. с прожекционния апарат "Пате". Вместо киносалон се ползвал просторният сейвант на Петър Кюркчиев.
По този повод един драгановски шегаджия беше съчинил малък куплет:
"Елате да видите Акиванчето
на Кюркчията под сейвантчето"
След построяването на "Казиното" на търговеца Деню Късадечев, киното се премества в неговия салон под името кино "Лада". Филмите и тук са неми. За настроение по време на прожекциите се пускали грамофонни плочи. Докато племенникът на собственика Ангел Акиванов въртял апарата на ръка, находчивият инициатор с дървена палка обяснявал на посетителите съдържанието на кинокартината. При по-интересни филми бай Христо Физиката, както го наричаха по това време, наемаше оркестър, който свиреше според съдържанието на филма.
След тези първи сполучливи опити в танцувалния салон на Коста Попов се откри още едно кино - "Уфа", което съществува няколко години. В повече от неговите програми влизаха хумористични филми от поредицата "Приключенията на Крачун и Малчо".
Нарастналия интерес към киното бе заинтересувало и бившия фотограф Илия Ц.Марков, който през тридесетте години откри трето кино - "Одеон". То се помещаваше в стария салон на читалището при училище "Христо Ботев".
С построяването на новата сграда на читалище "Съединение" в Драганово през 1938 г. по инициатива на читалищното ръководство бе закупен нов съвремен киноапарат "Цайс-Икон"... Между неговите първи киномеханици са Илия Ц. Марков и Христо Суванджиев.
Драгановското читалищно кино сега е едно от най-модерните в окръга, настанено в добре обзаведена кинозала с близо 500 места. А прожекциите се извършват с две съвременни киномашини. Тук работи и просторно лятно кино.

Читалище "Съединение"(1938 г.)
Крайният вдясно с тъмния костюм - Димитър Акиванов

Читалище "Съединение"(2003 г.)